מהו פנוימוטורקס(וידאו)

מהו פנוימוטוראקס (Pneumothorax)?


פנוימוטוראקס הוא מושג ששומעים אותו פעמים רבות בהקשר למחלת ה-
LAM. המחלה פוגעת בדפנות הריאה, שנעשות עם התקדמות המחלה דקיקות יותר, והדבר גורם לעתים להיווצרות "חור" בריאה, שדרכו יש דליפת אויר שנדחק בין הריאה לקרום הריאה. מצב זה גורם לכאב חד בריאה וקוצר נשימה. אם זה קורה יש לגשת מייד לחדר המיון כדי לעשות אבחון באמצעות צילום ריאה.

האוויר שדולף בין קרום הריאה לריאה, אמור להיספג תוך שבועיים שלושה אצל מרבית האנשים. הכאבים וקוצר הנשימה נגרמים כתוצאה מהלחץ שנוצר מהאוויר הכלוא כאמור בין הריאה לקרום הריאה. ברוב המקרים "החור" שנוצר הן אצל אנשים בריאים והן אצל חלק מחולות ב- ,LAM להיסגר מעצמו. אבל…לפעמים ה"חור" אינו נסגר מעצמו והדליפה של האוויר נמשכת והאוויר שדולף החוצה מהריאה לוחץ על הריאה מבחוץ וגורם לקריסתה.

מצב זה דורש אישפוז מיידי, לצורך הכנסת נקז לאיזור, כדי לשחרר את האוויר שדולף החוצה ולאפשר לריאה להבריא ולחור להיסגר.

כאשר ה"חור" שנוצר (הפנוימוטוראקס) אינו נסגר כעבור זמן סביר, נעשית התערבות ניתוחית לסגירת ה"חור"  כדי למנוע המשך דליפת האוויר מהריאה. יש ה"מדביקים" את קרום הריאה לריאה עצמה (בין הריאה לקרום הריאה קיים מרווח ובו נוזל).  מרווח זה מתבטל בעת הדבקת הקרום ואז אין לאוויר יכולת לדלוף החוצה.

רופאי ריאה אינם ששים להדביק את קרום הריאה לריאה, במיוחד אצל חולות LAM, אלא אם אין ברירה. הסיבה לכך היא שבמידה וחולה ב-LAM אמורה לעבור בעתיד השתלת ריאה, קל יותר למנתח להכניס את הריאה המושתלת לתוך כיס קרום הריאה, מאשר במצב שבו הקרום מודבק לריאה.

להלן קישור שבו ניתן לצפות בסרטון מצוין כיצד נוצר תהליך של "חור" בריאה (פנוימוטוראקס).

https://www.youtube.com/watch?v=i-sZzZ4TMnY